TEL: 0266 715 28 70 - 0532 609 39 61E-MAİL: 33hsen@gmail.com

Vaginal Enfeksiyonlar ve Akıntılar

Genital sistemin bir parçası olan  vajinanın  normal bir  flora denilen koruyucu mikroorganizmaları vardır. Vaginanın normal kendine has  kokusu olan şeffaf  berrak bir  salgısı vardır. Vaginal floranın bozulması bunun yerine patojen mikroorganizmalar ki  bunlar  mantarlar-virüsler- bakteriler-trikomoniasisler neticesinde iltihaplanması ile  vajinal enfeksiyonlar   vajinitler meydana gelir.

Vajinitlerde iltihabi bulgular  olan  kötü kokulu  akıntı, kaşıntı  ,ağrı ve ateş olabilir.Bazen akıntı peltek beyaz süt kesiği gibi mantar akıntısı olabileceği gibi  bazende   sarı- yeşil  bakteriel nedenler bağlı akıntı olabilir. Nadir de olsa ileri yaşalarda   görülebilen  mikrobik olmayan atrofik vajinit denilen akıntı- kuruluk – yanma- kaşıntı ile  kendini gösterebilen vajinitlerde olabilir.

Vajinal enfeksiyonlara karşı  korunmak için  ;

  • Vajinayı kesinlikle sabun –deterjanlar  ile yıkamayınız.
  • İlişki sonrası vajinal duş almayınız vajina kendi kendini temizler.
  • Vajinal tampon ve pedleri  sık sık değiştiriniz uzun süreli kulanmayınız.

Vajinal  enfeksiyonlara aid  bulgu ve şikayeler mevcut ise  doktorunuza başvurun. Gerekli  muayene ve tetkikler ile  etken tesbit edilip  uygun tedavisi ilaçlar ile yapılır.Burada dikket edilmesi gereken durum tedavi mutlaka  eş  yada partneri ile birlikte yapılmalı  yoksa yalnız kadının tedavi edilmesi nüks oluşumuna neden olur.

Gebelik
Jinekoloji
İletişim Bilgileri (Harita)
Telefon
0266 715 28 70 - 0532 609 39 61
E-Mail
33hsen@gmail.com
Adres
Hacıyusuf Mh. İnönü Cd. Gözde Apt. No:101/2 Bandırma / Balıkesir
© 2017 Jin. Op. Dr. Halil ŞEN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Tüm Hakları Saklıdır.

Web Tasarım & Kodlama