TEL: 0266 715 28 70 - 0532 609 39 61E-MAİL: 33hsen@gmail.com

Servikal Erozyon    ( Rahim Ağzı Yarası  )

Servikal Erozyon    ( Rahim Ağzı Yarası  )

           Rahim ağzı yarası  yani servikal erozyon kadınlarda oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır.Rahim ağzının normal mukozal  görünümünden farklı olarak   doku  bütünlüğünün  yer yer kaybolmuş şekilde  yara gibi görülür. Rahim ağzında bu farklı görüntünün en sık sebebi  enfeksiyonlar  ve ilişki sırasındaki  penisin  servikse yaptığı bası  travmalardır.Ayrıca rahim ağzı iltihabı veya serviks kanserinin öncül lezyonlarında da rahim ağzında yara görüntüsü olabilir.

              Rahim ağzının iç yüzü ve dış yüzü farklı hücreler tarafından döşenmiştir. Bu nedenle iç yüz kırmızı renkte dış yüz açık pembe renkte görülür. Bu iki bölgeyi birbirinden ayıran ve muayene esnasında gözle görülebilen sınıra ise zonu denir. Bazen iç yüzeydeki yapı dışarıya doğru yer değiştirerek transformasyon zonu dışarıya doğru kayar ve rahim ağzı iç kısmında ki kırmızı görüntü yer değiştirmiş olur. Bu duruma servikal eversiyon(ektropiyon) denir. Aslında burada yara veya herhangi bir patoloji yoktur sadece burada bulunan iki yüzey arasındaki sınır değişmiştir. Kesinlikle kanser yada kanser öncüsü bir lezyon değildir.

                Servikal erezyon kadınlarda pembemsi bazen de kanlı  bir akıntıya , ilişki sırasında ağrıya  ve  bazen ilişkide kanamaya neden olurlar. Bazen de enfeksiyon eşlik ediyorsa  yeşil, kötü kokulu akıntıya neden olabilirler. 

 

Rahim Ağzı Yara Tedavisi  :

Servikal eversiyon tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tesbit edildiğinde  mutlaka servikal smear alınmalı başka bir patoloji olmadığı kesinleştirilmelidir. 

  • Kriyoterapi - dondurma, 
  • Koter - yakma 
  • Lazer uygulanabilir.
Gebelik
Jinekoloji
İletişim Bilgileri (Harita)
Telefon
0266 715 28 70 - 0532 609 39 61
E-Mail
33hsen@gmail.com
Adres
Hacıyusuf Mh. İnönü Cd. Gözde Apt. No:101/2 Bandırma / Balıkesir
© 2017 Jin. Op. Dr. Halil ŞEN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Tüm Hakları Saklıdır.

Web Tasarım & Kodlama